Wyniki Szkolnego Konkursu Historycznego Niepodległa jest kobietą

Szkolny Konkurs Historyczny Niepodległa jest kobietą zorganizowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie w dniach 04.09-08.11.2018 r. W ten sposób szkoła po raz kolejny włączyła się w Rok Niepodległej i uczciła 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zadaniem uczniów klas 4-7 było odnalezienie w sumie 10 portretów kobiet ważnych dla historii Polski: Dobrawy Przemyślidki, Jadwigi Andegaweńskiej, Bony Sforzy, Izabeli Czartoryskiej, Emilii Plater, Heleny Modrzejewskiej, Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Sendlerowej, Wandy Rutkiewicz oraz Ireny Szewińskiej. Dzięki temu cała społeczność szkolna nie tylko poznała wyjątkowe postacie, ale przekonała się, że historię tworzą bardzo konkretni ludzie i że nie tylko mężczyźni zapisali ważne karty w dziejach naszej Ojczyzny.

Każdy portret był naklejony na czerwone kółko, które raz w tygodniu – w poniedziałek – było ukrywane gdzieś na szkolnym korytarzu. Zadania były kilkuetapowe. Po pierwsze, należało znaleźć kółko z portretem. Po drugie, odpowiedzieć na pytanie, czyj wizerunek został odnaleziony. Po trzecie, do końca danego tygodnia należało dostarczyć życiorys kobiety znajdującej się na zdjęciu czy obrazie. Biogram musiał być prawidłowy pod względem merytorycznym, chociaż organizatorka starała się zmobilizować dzieci również do dbałości o estetyczną stronę pracy.

Najpiękniej przygotowali życiorysy uczniowie z klasy 7b, która wykonała też najwięcej zadań konkursowych, bo aż cztery. Osobą, która odnalazła najwięcej portretów, był Mateusz K. z klasy 4a. Udało mu się zaliczyć aż trzy zadania. Jeden uczeń niestety nie dostarczył pracy w regulaminowym czasie, dlatego nie można mu było uznać zadania.

W sumie w zabawie udział wzięło siedmiu uczniów z czterech klas:

  1. Mateusz K. z kl. 4a – 3 zadania,
  2. Oliwia W. z kl. 4b – 1 zadanie,
  3. Aleksandra J. z kl. 6c – 1 zadanie,
  4. Martyna B. z kl. 7b – 1 zadanie,
  5. Maksym M. z kl. 7b – 1 zadanie,
  6. Julia W. z kl. 7b – 1 zadanie,
  7. Kamila Ż. z kl. 7b – 1 zadanie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję spostrzegawczości, wiedzy oraz pracowitości!

Dziękuję również licznym sponsorom: Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Regionalnemu Instytutowi Kultury w Katowicach oraz ponownie Instytutowi Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzięki ich życzliwości laureaci otrzymają upominki rzeczowe, wezmą udział w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich oraz w warsztatach komiksu historycznego w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia IPN w Katowicach. Z poprzedniego konkursu 100 na 100 pozostały ponadto nagrody ufundowane przez Muzeum Śląskie oraz Muzeum w Chorzowie, dlatego i tym placówkom dziękuję jeszcze raz za hojne wsparcie, które umożliwiło mi nagrodzenie uczniów aż w dwóch konkursach.

Wyrazy wdzięczności kieruję także do Pani Pauliny Kurek z Radia Katowice za przeprowadzenie wywiadu z uczestnikami historycznej zabawy oraz za przygotowanie drugiego radiowego minireportażu.

Na koniec dziękuję wszystkim nauczycielom za wsparcie w realizacji konkursu, szczególnie Pani Magdalenie Karcz za regularne zamieszczanie konkursowych newsów na szkolnym profilu FB.

dr Katarzyna Kuroczka

Organizatorka konkursu Niepodległa jest kobietą