W szachy gramy…i to jak!

W szachy gramy…i to jak!

5.02.2020 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się jedna z największych dziecięco – młodzieżowych imprez szachowych –  Szachowa Liga Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Jak zawsze,  impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród szachistów z chorzowskich szkół. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiły się 23 drużyny Naszą szkołę reprezentowały drużyny w dwóch kategoriach wiekowych kl. IV – VIII (skład drużyny – Grzegorz Pisula, Tomasz Chwała, Anna Sowa kl. 5a) oraz kl. I – III (skład drużyny – Julia Wieczorek, Filip Żarnotal, Paweł Sowa – kl. 2a).

Tegoroczny system rozgrywek był taki, jak w zeszłym roku. Wszystkie zgłoszone drużyny grały w jednej grupie (klasyfikacja końcowa była odrębna  w każdej grupie poszczególnych drużyn – szkoły podstawowe/grupa młodsza/grupa starsza oraz szkoły średnie). Nasze drużyny (szczególnie ta młodsza) grały więc nie tylko z drużynami z innych szkół podstawowych, ale również z drużynami ze szkół średnich. To było, po raz kolejny dla nas, ciekawe szachowe doświadczenie. Dzięki wspaniałej postawie i grze naszej drużyny, wśród wszystkich szkół podstawowych w kategorii kl. I – III, nasza szkoła zajęła I miejsce, zdobywając Puchar Prezydenta Miasta. Ponadto Julia Wieczorek zajęła I miejsce na I szachownicy. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów!

W szachy gramy…i to jak!

28.10.2019r. w Miejskiej Bibliotece Filia nr 1 w Świętochłowicach odbyły się Igrzyska Dzieci w Szachach na szczeble ½ wojewódzkich. Drużyna z naszej szkoły w składzie:

 • kl. 5a – Paweł Puzik, Grzegorz Pisula, Tomasz Chwała, Anna Sowa,

już po raz kolejny odniosła wielki sukces. W rozgrywkach szachowych nasza drużyna zajęła 1.miejsce i uzyskała awans do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.

W szachy gramy…i to jak!

28.09.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się, już po raz czwarty, Turniej Małego Szachisty. Do szachowych rozgrywek zgłosiło się 33 małych szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • kl. 1 a – Wojciech M., Miłosz N., Emil K., Jakub J.

 • kl. 2 a – Jakub G., Paulina K., Barbara P., Amelia Sz., Laura W., Paweł S.,

Turniej, jak zawsze, pełen wrażeń! Szachiści z naszej szkoły pięknie grali; punkty i doświadczenie również zdobywali. Gratulujemy wszystkim szachistom dobrych wyników i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!

27.09.2019r. w Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach. Do drużynowych rozgrywek zgłosiło się 14 szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

I szachownica – Paweł P. – kl. 5a

II szachownica – Grzegorz Pisula – kl. 5a

III szachownica – Tomasz Chwała – kl. 5a

IV szachownica – Anna Sowa – 5a

Nasza drużyna grała rewelacyjnie, zajęła I miejsce (Mistrzostwo Chorzowa w Szachach – zdobyte) i wywalczyła dla naszej szkoły awans do rozgrywek na szczeblu rejonowym.

Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesów i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!

13.09.2019r. – w ramach obchodów 130 – lecia naszej szkoły odbył się VII Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 17. W szachowych zmaganiach wzięli udział uczniowie z klas I – VIII oraz absolwenci szkoły.

Nagrodę główną – Puchar Dyrektora SP 17 w kategorii klas I – III zdobył Stanisław Rz. kl. 2a; w kategorii klas IV – VIII – Grzegorz P. kl. 5a; najlepszy absolwent szkoły – Dawid S.; najlepszy junior do lat 8 – Paweł S. kl. 2a; najlepsza juniorka do lat 8 – Julia W. kl. 2a

Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!

29.05.2019, po raz pierwszy, w naszej szkole został rozegrany Turniej Szachowy o Puchar (klasowej) Rady Rodziców_1a. Turniej był pełen emocji i wrażeń nie tylko dla dzieci. Rodzice przy aromatycznej kawie i pysznym ciastku kibicowali młodym adeptom królewskiej gry.

W kategorii dziewcząt: I miejsce zajęła Julia Wieczorek; II miejsce – Barbara Pawlik; III miejsce – Gabriela Król.

W kategorii chłopców: I miejsce zajął Paweł Sowa; II miejsce – Jakub Gizdoń; III miejsce – Filip Żarnotal.

Gratulujemy sukcesów wszystkim przyszłym arcymistrzom i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!

19.05.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się wyjątkowy Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży do lat 15 – „Szachiści dla Rodziców”. Uczestnicy turnieju – potęgą szachowego umysłu, walczyli                      o nagrodę dla swoich Rodziców. Rozgrywki odbywały się w trzech grupach wiekowych – Grupa A do lat 9; Grupa B – do lat 12; Grupa C – do lat 15. Naszą szkołę reprezentowało łącznie 15 uczniów z następujących klas:

 • 1a – Jakub Gizdoń, Gabriela Król, Łukasz Nokielski, Barbara Pawlik, Miłosz Tabor, Wincent Trólka, Filip Żarnotal
 • 4a – Kamil Jaros, Oliwia Morawiec, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Marek Ślązok
 • 5e – Dorian Olejniczak
 • 6b– Paweł Cetnarski
 • 7b– Jakub Jaworski

W grupie A najlepszy wynik – IV miejsce – uzyskał Wincent Trólka.

W grupie B – II miejsce zajął Grzegorz Pisula; III miejsce – Dorian Olejniczak

Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!

30.01.2019 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się jedna z największych dziecięco – młodzieżowych imprez szachowych –  Szachowa Liga Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Jak zawsze,  impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród szachistów z chorzowskich szkół. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 25 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

 • Tobiasz Nawojski kl. VI c
 • Paweł Puzik kl. IV a
 • Grzegorz Pisula kl. IV a

Tegoroczny system rozgrywek był taki, jak w zeszłym roku. Wszystkie zgłoszone drużyny grały w jednej grupie (klasyfikacja końcowa była odrębna w każdej grupie poszczególnych drużyn – szkoły podstawowe/grupa młodsza; klasy VII/VIII szkół podstawowych/grupa starsza; szkoły średnie). Nasza drużyna grała więc nie tylko z drużynami z innych szkół podstawowych, ale również z drużynami ze szkół średnich. To było, po raz kolejny dla nas, ciekawe doświadczenie szachowe. Dzięki wspaniałej postawie i grze naszej drużyny, wśród wszystkich szkół podstawowych, w grupie młodszej, nasza szkoła zajęła III miejsce. Ponadto, Paweł Puzik zajął I miejsce na II szachownicy, zdobywając największą ilość punktów dla drużyny.

Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów!

W szachy gramy…i to jak!

29.09.2018r.  w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się, już po raz trzeci, Turniej Małego Szachisty. Do szachowych rozgrywek zgłosiło się 31 małych szachistów z pięciu szkół podstawowych – SP 5, SP 12, SP 15, SP 17, SP 21. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • 4 a – Wojciech B., Magdalena G., Kamil J., Mateusz K., Natalia L., Zuzanna L., Weronika M., Magdalena M., Oliwia M., Mateusz N. Grzegorz P., Paweł P., Anna S., Marek Ś.
 • 2 b – Wiktor P.

Turniej, jak zawsze, pełen wrażeń! Często graliśmy przeciwko sobie. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu wolnego. Dyplomy i nagrody były przygotowane dla każdego uczestnika turnieju. W klasyfikacji generalnej uczniowie kl. 4a podbili szachowy świat:

 • I miejsce –Paweł P.
 • II miejsce – Grzegorz P.
 • III miejsce – Anna S.
 • IV miejsce – Mateusz K.
 • V miejsce – Mateusz N.

Gratulujemy wszystkim naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

Z wydarzeń na szachownicy…

Podczas Mistrzostw Juniorów Województwa Śląskiego w Szachach Klasycznych w Imielinie – 16.06.2018 r. przewodniczący klasy 3a Paweł P., w imieniu wszystkich dzieci, odebrał z rąk Prezesa Śląskiego Związku Szachowego podziękowania dla dzieci za udział w lekcji, jaką mieli okazję obserwować goście z Luksemburga i Ukrainy (P. Dorota też otrzymała takie podziękowanie). Dla dzieci z klasy 3a, to wciąż niezwykle ciekawe szachowe wydarzenie.

Było nam miło gościć w naszej szkole uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej grze w szachy, tym bardziej, że my bardzo lubimy grać w szachy.

W szachy gramy…i to jak!

6.06.2018r. – Święto Szachów w naszej szkole – VI Turniej o Puchar Dyrektora SP 17 został rozegrany wśród 38 szachistów. Do turnieju zgłosili się uczniowie z klas I – VI.

Wyniki turnieju:

 1. miejsce – Karolina L. kl. VI c
 2. miejsce – Oskar S. kl. VI c
 3. miejsce – Grzegorz Pisula kl. III a
 4. miejsce – Paweł P. kl. III a
 5. miejsce – Zuzanna L. kl. III a

Najlepszy wynik wśród najmłodszych uzyskał reprezentant kl. I b – Wiktor P.

Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

23.03.2018r. w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się w grupie dziewcząt – 29 szachistek;                 w grupie chłopców – 85 szachistów. Naszą szkołę reprezentowało łącznie 23 uczniów z następujących klas:

 • 3 a – Lena Bobrowska, Wojciech Bogus, Tomasz Chwała, Weronika Gabryś, Magdalena Gawenda, Igor Herdzin, Kamil Igliński – Suchecki, Kamil Jaros, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oiliwia Morawiec, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik, Anna Sowa, Marek Ślązok, Emilia Ziomko
 • 4 e – Dorian Olejniczak
 • 5 c – Tobiasz Nawojski
 • 6 c – Karolina Liwowska

 

Nasi najmłodsi – z kl. 3a nie zawiedli… W Mistrzostwach Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach w kategorii dziewcząt klas I – III w roku szkolnym 2017/2018:

 • I miejsce zajęła Magdalena Moj (kl. 3a)
 • II miejscezajęła Oliwia Morawiec (kl. 3a)
 • III miejscezajęła Magdalena Gawenda (kl. 3a)

W kategorii chłopców klas I – III:

 • I miejsce zajął Paweł Puzik (kl. 3a).

Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!

09.03.2018 w Szkole Podstawowej nr 21 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie odbył się VI Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Impreza szachowa odbyła się podczas „VIII Wieczornych Spotkań z Matematyką” w ramach X Chorzowskiego Festiwalu Nauki pod hasłem „Nasze dziedzictwo. Nasza przyszłość”. Jak zawsze,  impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród szachistów z chorzowskich szkół.Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 40 zawodników. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:

 • Anna Sowa kl. 3a
 • Oliwia Morawiec kl. 3a
 • Karolina Liwowska kl. 6c

Nasze szachistki dumnie reprezentowały naszą szkołę. Ania wywalczyła II miejsce w kategorii do lat 9.

Gratulujemy naszym szachistkom i życzymy dalszych sukcesów!

W szachy gramy…i to jak!

21.02.2018 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się jedna z największych dziecięco – młodzieżowych imprez szachowych –  Szachowa Liga Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Jak zawsze,  impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród szachistów z chorzowskich szkół.Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 19 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

 • Tobiasz Nawojski kl. V c
 • Karolina Liwowska kl. VI c
 • Paweł Puzik kl. III a

Tegoroczny system rozgrywek był taki, jak w zeszłym roku. Wszystkie zgłoszone drużyny grały w jednej grupie (klasyfikacja końcowa była odrębna w każdej grupie poszczególnych drużyn – szkoły podstawowe/grupa młodsza; gimnazja + klasy VII szkół podstawowych/grupa starsza; szkoły średnie). Nasza drużyna grała więc nie tylko z drużynami z innych szkół podstawowych, ale również z drużynami ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To było, po raz kolejny dla nas, ciekawe doświadczenie szachowe. Dzięki wspaniałej postawie i grze naszej drużyny, wśród wszystkich szkół podstawowych,nasza szkoła zajęła I miejsce. Najmłodszy w naszej szkolnej drużynie – Paweł Puzik zajął też I miejsce na III szachownicy zdobywając maksymalną liczbę punktów dla drużyny. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów!

Święto Szachów w SP 17.

19.01.2018 w naszej szkole odbyły się zajęcia otwarte w ramach Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzieci z kl. 3a prezentowały swoją wiedzę, umiejętności  sukcesy szachowe. Miały też okazję rozegrać symultanę szachową z zaproszonymi gośćmi. Symultanę z dziećmi rozegrali:

– Paweł Więcek (Śląski Związek Szachowy)

– Mieczysław Bakalarz (Luksemburg)

– Olexandr Prohorov (Ukraina)

– Bogdan Obrochta (Śląski Związek Szachowy)

Dzień był pełen emocji i szachowych wrażeń. Zajęcia otwarte były jednym z elementów programu międzynarodowej konferencji poświęconej szachom w szkole, która odbyła się w Cieszynie 18.01.2018

18.12.2017r.  w Katowicach odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach. Katowicki Spodek, już po raz drugi, gościł tak wielu małych i dużych szachistów. Do ogólnopolskich rozgrywek zgłosiło się w tym roku 1420 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało łącznie 35 uczniów z następujących klas:

 • 3 a – Lena Bobrowska, Wojciech Bogus, Paweł Bryłka, Tomasz Chwała, Magdalena Gawenda, Igor Herdzin, Kamil Igliński, Kamil Jaros, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik, Anna Sowa, Emilia Ziomko (19 uczniów)
 • 4 e – Jakub Lisiak, Szymon Mościński, Dorian Olejniczak (3 uczniów)
 • 5 c – Tobiasz Nawojski (1 uczeń)
 • 6 c – Bartłomiej Bieniek, Jakub Jaworski, Karolina Liwowska, Daria Pietrek, Radosław Rozwałka, Oskar Skibicki, Dawid Spitol, Dominika Szydłowska, Nikola Gembara, Roland Magna, Emilia Gościńska, Daniel Włodarczyk (12 uczniów)

II edycja największego turnieju szachowego w Polsce poza nami. Start w takich zawodach to nie tylko kolejna możliwość sprawdzenia siebie, swojej wiedzy i umiejętności, ale też spotkanie koleżanek i kolegów z ubiegłego roku.  Aby móc odszukać się nawzajem wśród „szachowego tłumu” mieliśmy również i w tym roku, założone na głowach żółte czapeczki z napisem „SP 17 Chorzów”. To był nasz znak rozpoznawczy. W przerwach między rundami dyskutowaliśmy o tym kto wygrał; kto przegrał; kto kogo pokonał, ile punktów udało się zdobyć. Najważniejsza jednak była dobra zabawa i wspólne spędzenie ze sobą czasu. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i paczkę pełną słodyczy. Mamy też swoje małe sukcesy. W grupie dziewcząt klas drugich najlepszy wynik uzyskała Anna Sowa (kl. III a), zdobywając 33 miejsce (na 104 zawodniczki); wśród chłopców klas drugich najlepszy wynik uzyskał Grzegorz Pisula (kl. III a), zdobywając 48 miejsce (na 198 zawodników). Wśród dziewcząt klas szóstych najlepszy wynik uzyskała Karolina Liwowska (kl. VI c), zdobywając 14 miejsce (na 36 zawodniczki); wśród chłopców klas piątych najlepszy wynik uzyskał Bartłomiej Bieniek (kl. VIc), zdobywając 39miejsce (na 88 zawodników). Wśród uczniów klas czwartych najlepszy wynik uzyskał Dorian Olejniczak (kl. IV e), zdobywając 41 miejsce (na 165 zawodników). Wśród uczniów klas piątych uczeń naszej szkoły – Tobiasz Nawojski zajął 46 miejsce (na 95 zawodników).

Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

25.11.2017r. w Klubie CHSM „Pokolenie” w Chorzowie odbył się V Turniej Szachowy o Puchar Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pan Ireneusz Warta, kierownik Klubu, stworzył jak zawsze, niepowtarzalną atmosferę i klimat dla szachowych rozgrywek. Turniej wyjątkowy, bo międzypokoleniowy – najmłodszy uczestnik miał 6 lat/najstarszy 77 lat. W tym turnieju wszyscy tworzyli „jedną szachową rodzinę”. Mały grał z dużym,  dziecko z dorosłym. Turniej dla nas był niezwykły jeszcze z innego powodu…Oprócz uczniów klasy 3a, grali też ich Rodzice (3a z Rodzicami w szachy gra). Do turnieju zgłosiło się 37 uczniów z naszej szkoły (14 uczniów/kl.3a i 13 uczniów/kl.6c) i 4 Rodziców uczniów z kl. 3a.

Klasę 3a reprezentowali:

 • Tomasz Chwała, Lena Bobrowska, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Milena Łabiak, Paweł Puzik, Zuzanna Lisiak, Natalia Lemantowicz, Mateusz Nokielski, Mateusz Kłosek, Wojciech Bogus, Grzegorz Pisula, Kamil Igliński, Kamil Jaros

Klasę 6c reprezentowali:

 • Radosław Rozwałka, Karolina Liwowska, Dominika Szydłowska, Daria Pietrek,Emilia Gościńska, Oskar Skibicki, Daniel Włodarczyk, Jakub Jaworski, Damian Moroń, Dawid Spitol, Jakub Kiszka, Filip Tereszyński, Roland Magna

Wyniki turnieju:

Klasyfikacja do lat 8(23 zawodników)

 1. miejsce – Grzegorz Pisula kl. 3a
 2. miejsce – Paweł Puzik kl. 3a
 3. miejsce – Mateusz Nokielski kl. 3a
 4. miejsce – Natalia Lemantowicz kl. 3a
 5. miejsce – Zuzanna Lisiak kl. 3a
 6. miejsce – Magdalena Moj kl. 3a

Najlepsza Juniorka do lat8 – Natalia Lemantowicz kl. 3a

Klasyfikacja do lat 12(32 zawodników)

 1. miejsce – Oskar Skibicki kl. 6c
 2. miejsce – Emilia Gościńska kl. 6c
 3. miejsce – Dawid Spitol kl. 6c

Najlepsza Juniorka do lat12 – Emilia Gościńska kl. 6c

Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

Takiej szachowej imprezy jeszcze w naszej szkole nie było… W październikowy weekend 21/22.10.2017r. odbył się, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Chorzowa oraz Prezesa Śląskiego Związku Szachowego,  Szachowy Festiwal „Zamek Króla Białego i Króla Czarnego, czyli słów kilka o szachowych pojedynkach”. Patronat medialny nad powyższą imprezą objął „Chorzowianin”. Główne cele Festiwalu to:

– popularyzacja gry w szachy, jako narzędzia stymulującego rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka

– umożliwienie dzieciom i młodzieży podniesienia swoich kategorii szachowych

– wyłonienie laureatów konkursu plastycznego.

W ramach Festiwalu odbyły się następujące szachowe imprezy:

– V Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP 17;

– Turniej Szachowy o Puchar Białego i Czarnego Gońca/turniej klasyfikacyjny na IV i V kategorię szachową;

– konkurs plastyczny „Skoczek – Skoczkowi nierówny…pionek – pionkowi również”;

– Szachiści dla „Hospicjum w Chorzowie”/kiermasz ciast i ciasteczek jako wpisowe w w/w turniejach.

Atmosfera festiwalu była wyjątkowa. Szachiści z Chorzowa, Bytomia i Katowic oraz ich Rodzice bawili się znakomicie. Każdy uczestnik Festiwalu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki rzeczowe.W przerwie pomiędzy rundami można było zagrać np. w piłkarzyki lub poukładać puzzle; zjeść pyszne ciasto i napić się kawy/herbaty. Całkowity dochód ze sprzedaży wypieków Rodziców naszej szkoły, przeznaczono dla podopiecznych z Hospicjum w Chorzowie. Szachistom udało się zebrać 1068,70 zł.

24.10.2017r. w Miejskiej Bibliotece Filia nr 1 w Świętochłowicach – Piaśnikach odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach na szczeblu ½ zawodów wojewódzkich. Do Rejonowych Zawodów Szachowych Szkół Podstawowych  zgłosiły się 3 szkoły ze Świętochłowic, 3 szkoły z Chorzowa oraz 1 szkoła z Siemianowic Śl. Łącznie grało 7 drużyn.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie z Mistrzostw Chorzowa:

I szachownica – Tobiasz Nawojski – kl. 5c

II szachownica – Dorian Olejniczak – kl. 4e

III szachownica – Paweł Puzik – kl. 3a

IV szachownica – Karolina Liwowska– 6c

Nasza drużyna grała dzielnie i wywalczyła II miejsce.

Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesów i życzymy następnych.

20.10.2017r. w Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach. Do drużynowych rozgrywek zgłosiło się 13 szkół.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

I szachownica – Tobiasz Nawojski – kl. 5c

II szachownica – Dorian Olejniczak – kl. 4e

III szachownica – Paweł Puzik – kl. 3a

IV szachownica – Karolina Liwowska – 6 c

Nasza drużyna grała rewelacyjnie, zdobyła I miejsce i wywalczyła dla naszej szkoły awans do rozgrywek na szczeblu rejonowym.

Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesów i życzymy następnych.

dyplom

wyniki

W szachy gramy…i to jak!

30.09.2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się II Turniej Małego Szachisty – turniej dla uczniów kl. I – III i dzieci w wieku przedszkolnym. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 27 małych szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

3 a – Wojciech Bogus, Paweł Bryłka, Tomasz Chwała, Igor Herdzin, Kamil Igliński, Kamil Jaros, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik, Paweł Bryłka

Turniej pełen wrażeń! Często graliśmy przeciwko sobie, a w przerwach między rundami bawiliśmy się klockami. Najważniejsza była dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu wolnego. Dyplomy i nagrody były przygotowane dla każdego uczestnika turnieju. Uczniowie klasy 3a pokazali swoje umiejętności na najwyższym poziomie – w klasyfikacji generalnej I miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Paweł Puzik – kl. 3a; III miejsce zdobył Mateusz Nokielski – kl. 3a; najlepszy wynik wśród dziewcząt uzyskała Anna Sowa – kl. 3a, zdobywając IV miejsce. Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!

9.06.2017r. – Święto Szachów w naszej szkole – IV Turniej o Puchar Dyrektora SP 17 został rozegrany wśród 33 szachistów. Do turnieju zgłosili się uczniowie z klas II – V:

– kl. II a – Anna Sowa, Lena Bobrowska, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Milena Łabiak, Paweł Puzik, Oliwia Morawiec, Zuzanna Lisiak, Natalia Lemantowicz, Weronika Gabryś, Magdalena Gawenda, Weronika Marczyńska, Emilia Ziomko, Paweł Bryłka, Mateusz Nokielski, Mateusz Kłosek, Wojciech Bogus, Igor Herdzin, Grzegorz Pisula, Kamil Igliński

– kl. II e – Przemysław Kalbarczyk

– kl. III d – Bartek Wychowaniec

– kl. IV c – Tobiasz Nawojski

– kl. V b – Mateusz Zyzik

– kl. V c – Karolina Liwowska, Dominika Szydłowska, Emilia Gościńska, Oskar Skibicki, Daniel Włodarczyk, Jakub Jaworski, Damian Moroń, Dawid Spitol, Jakub Kiszka

Wyniki turnieju:

miejsce – Karolina Liwowska kl. V c

miejsce – Tobiasz Nawojski kl. IV c

miejsce – Dominika Szydłowska kl. V c

miejsce – Paweł Puzik kl. II a

miejsce – Oskar Skibicki kl. V c

Najlepszy wynik wśród najmłodszych uzyskali reprezentanci kl. II a – Ania Sowa i Grzegorz Pisula

Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!

25.03.2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się V Chorzowski Turniej Szachów Średniowiecznych – etap I. Współorganizatorem tego turnieju jest, jak co roku, Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Turniej pod każdym względem wyjątkowy! Zanim stoczyliśmy własne boje na szachownicy, oglądaliśmy stroje i podziwialiśmy tańce grupy Bractwa Bożogrobców.

Rozgrywki szachowe odbywały się w dwóch grupach wiekowych – grupa młodsza kl. I – III i grupa starsza kl. IV – VI. Nasza szkoła miała 28 – osobową drużynę w składzie:

– kl. II a: Wojciech Bogus, Tomasz Chwała, Magdalena Gawenda, Kamil Igliński, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik, Anna Sowa;

–  kl. II e: Przemysław Kalbarczyk

– kl. III f: Szymon Mościński, Jakub Lisiak, Mateusz Litkowski, Dorian Olejniczak, Mateusz Zmuda

– kl. V c: Alicja Eckert, Natalia Isztok, Nikola Gembara, Karolina Liwowska, Radosław Rozwałka, Oskar Skibicki, Dawid Spitol, Dominika Szydłowska

Podczas trwania I etapu turnieju rycerskiego, szachiści – rycerze i księżniczki, mieli stworzyć swój herb. W tej konkurencji znów byliśmy nie do pokonania. W grupie młodszej I miejsce zajął Dorian Olejniczak kl. III f; II miejsce Oliwia Morawieckl. IIa; III miejsceMilena Łabiak kl. II a;              w grupie starszej I miejsce zajęła Dominika Szydłowska kl. V c.

Do II etapu turnieju, który odbędzie się na Małej Polanie w Skansenie, kwalifikację wywalczyli: Szymon Mościński – kl. III f, Dorian Olejniczak – kl. III f, Karolina Liwowska – kl. V c oraz Oskar Skibicki kl. Vc.

Gratulujemy osiągnięć naszym wspaniałym szachistom i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!

08.02.2017 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się kolejna edycja Szachowej Ligi Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiły się 23 drużyny: 10 drużyn ze  szkół podstawowych; 6 drużyn ze szkół gimnazjalnych; 7 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

 • Tobiasz Nawojski kl. IV c
 • Dorian Olejniczak kl. III f
 • Oskar Skibicki kl. V c

Tegoroczny system rozgrywek był taki, jak w zeszłym roku. Wszystkie zgłoszone drużyny grały w jednej grupie (klasyfikacja końcowa była odrębna              w każdej grupie poszczególnych drużyn). Nasza drużyna grała więc nie tylko                      z drużyną ze szkoły podstawowej, ale również z drużyną ze szkoły gimnazjalnej                         i ponadgimnazjalnej. To było, po raz kolejny, ciekawe doświadczenie szachowe. Różnice punktowe pomiędzy drużynami były niewielkie. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany. Tym bardziej więc cieszy nas zdobycie V miejsca wśród szkół podstawowych; a w klasyfikacji generalnej wszystkich 23 drużyn nasza szkoła zajęła VII miejsce. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.

W szachy gramy…i to jak!

 • 12.2016r. w Katowicach odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach. Katowicki Spodek, po raz pierwszy, gościł aż tylu małych i dużych szachistów. Do ogólnopolskich rozgrywek zgłosiło się bowiem 1506 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało łącznie 57 uczniów                           z następujących klas: Konieczny, Kamil Kos, Jakub Lisiak, Mateusz Litkowski, Szymon Mościński, Jakub Musik, Dorian Olejniczak, Natalia Podymska, Martyna Szaton, Mateusz Zmuda, Weronika Łubkowska                       (14 uczniów)
 • 4 c – Tobiasz Nawojski
 • 5 c – Bartłomiej Bieniek, Alicja Eckert, Natalia Isztok, Wiktoria Kacica, Karolina Liwowska, Damian Moroń, Daria Pietrek, Radosław Rozwałka, Oskar Skibicki, Dawid Spitol, Dominika Szydłowska, Filip Tereszyński, Estera Wesenfeld, Martyna Witek, Nikola Gembara, Roland Magna, Andrzej Matlachowski, Emilia Gościńska, Karolina Brzycka, Daniel Włodarczyk (20 uczniów)

Takiego turnieju w Polsce jeszcze nie było! Turniej pełen emocji                        i wrażeń! „Wszystko nam się podobało”! Stworzono wiele grup turniejowych. Dziewczęta i chłopcy grali osobno. Każda grupa wiekowa grała na swoim poziomie. W grupie dziewcząt klas drugich grało np. 89 szachistek,  a  w grupie chłopców klas drugich aż 192 szachistów. Aby móc odszukać się nawzajem wśród „szachowego tłumu” mieliśmy założone na głowach żółte czapeczki                  z napisem „SP 17 Chorzów”. To był nasz znak rozpoznawczy. W przerwach między rundami dyskutowaliśmy o tym kto wygrał; kto przegrał; kto kogo pokonał. Uczniowie klasy drugiej „a” nawet udzielili wywiadu dla telewizji. Najważniejsza jednak była dobra zabawa, poznanie nowych kolegów                                i koleżanek oraz wspólne spędzenie ze sobą czasu.  Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i paczkę pełną słodyczy.  Mamy też swoje małe sukcesy. W grupie dziewcząt klas drugich najlepszy wynik uzyskała Anna Sowa                (kl. II a), zdobywając 34 miejsce (na 89 zawodniczek); wśród chłopców klas drugich najlepszy wynik uzyskał Grzegorz Pisula (kl. II a), zdobywając 33 miejsce (na 192 zawodników). Wśród dziewcząt klas piątych najlepszy wynik uzyskała Karolina Liwowska (kl. V c), zdobywając 10 miejsce (na 54 zawodniczki); wśród chłopców klas piątych najlepszy wynik uzyskał Oskar Skibicki (kl. V c), zdobywając 38 miejsce (na 112 zawodników). Wśród uczniów klas trzecich najlepszy wynik uzyskał Dorian Olejniczak (kl. III f), zdobywając 59 miejsce (na 234 zawodników); wśród dziewcząt klas trzecich najlepszy wynik uzyskała Natalia Podymska (kl. III f), zdobywając 52 miejsce (na 102 zawodniczki). Wśród uczniów klas czwartych uczeń naszej szkoły – Tobiasz Nawojski zajął 21 miejsce (na 114 zawodników).

Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

 • 2 a – Lena Bobrowska, Wojciech Bogus, Paweł Bryłka, Tomasz Chwała, Weronika Gabryś,Magdalena Gawenda, Igor Herdzin, Kamil Igliński, Kamil Jaros, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik, Anna Sowa, Emilia Ziomko (21 uczniów)
 • 2 e – Przemysław Kalbarczyk
 • 3 f – Kacper Cierpioł, Kosma Grzesik,, Maciej Kisil, Julia

2 a w szachy gra …i to jak!
Uczniowie kl. 2 a, w ubiegłym roku szkolnym, przystąpili do II edycji projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest poprawa wyników nauczania wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych oraz rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny. Poza wariantem edukacyjnym uczestnictwo dzieci w projekcie daje im szansę udziału w turniejach szachowych, a także stwarza szansę przeżycia niesamowitej przygody. Szachy mogą stać się pasją na całe życie (źródło: PZSzach).
Co o szachach sądzą uczniowie kl. 2a? Oto ich wypowiedzi:

Szachy to moja ulubiona gra. Szachy sprawiły, że chodzę na turnieje szachowe. Szachy są dla mnie myśleniem, nauczyły mnie podejmować decyzje.
Magdalena Moj

Szachy dla mnie są zabawą, nauką, zwycięstwem i myśleniem.
Magdalena Gawenda

Szachy dla mnie są wielką mądrością oraz najlepszą grą.
Kamil Igliński

Szachy dla mnie są dyscypliną, nauką, skoncentrowaniem, zabawą i radością.
Paweł Bryłka

Szachy dla mnie są zabawą i nauką wierszyków o figurach.
Ania Sowa

Szachy dla mnie są nauką, dyscypliną i mądrością.
Lena Bobrowska

Szachy dla mnie są miłością mojego życia.
Natalia Lemantowicz

Szachy dla mnie są fajne. Nauczyły mnie myśleć i słuchać. Dzięki nim nauczyłam się grać.
Weronika Marczyńska

Szachy dla mnie są do myślenia i do zabawy.
Mateusz Kłosek

Szachy dla mnie są moimi szachami.
Kamil Jaros

Szachy dla mnie są nauką i zwycięstwem.
Grzegorz Pisula

Szachy dla mnie są fajne. Nauczyły mnie myślenia, mądrości. Pani Dorota bardzo ładnie uczy szachów.
Oliwia Morawiec

Szachy dla mnie są fajne. Są też myśleniem i mądrością.
Paweł Puzik

Szachy dla mnie są nauką i dobrą zabawą
Wojciech Bogus

Szachy dla mnie są wiedzą. Dały mi mądrość i wiedzę o ruchach figur.
Zuzanna Lisiak

Szachy dla mnie są fajne. Lubię je i lubię grać. Znam różne ruchy i umiem zrobić mata.
Tomasz Chwała

Szachy dla mnie są zabawą. Dały mi myślenie.
Mateusz Nokielski

Szachy dla mnie są zamkiem Króla białego i Króla czarnego, bardzo dużym zamkiem.
Milena Łabiak

Szachy dla mnie są fajne. Można w nie grać i można w nie grać na tablecie.
Emilia Ziomko

Szachy dla mnie są radością.
Igor Herdzin

W szachy gramy…i to jak!
27.10.2016r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Szachach na szczeblu ½ zawodów wojewódzkich. Do drużynowych rozgrywek zgłosiły się 3 szkoły ze Świętochłowic, 4 szkoły Chorzowa oraz 5 szkół z Siemianowic Śl. Łącznie grało 12 drużyn.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: I szachownica – Tobiasz Nawojski – kl. IV c; II szachownica – Dorian Olejniczak – kl. III f; III szachownica – Oskar Skibicki – kl. V c; IV szachownica – Dominika Szydłowska – V c. Nasza drużyna grała dzielnie i wywalczyła IV miejsce.
Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesów i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
25.10.2016r. w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach 2016/2017. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosili się uczniowie z 10 szkół podstawowych (SP 5, SP 12, SP 13, SP 15, SP 17, SP 21, SP 22, SP 24, SP 25, SP 29). W tym roku szkolnym rozgrywki szachowe, po raz pierwszy, miały charakter drużynowy.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: I szachownica – Tobiasz Nawojski – kl. IV c; II szachownica – Dorian Olejniczak – kl. III f; III szachownica – Oskar Skibicki – kl. V c; IV szachownica – Dominika Szydłowska – V c. Nasza drużyna grała znakomicie i wywalczyła II miejsce, awansując tym samym do rozgrywek na szczeblu ½ wojewódzkich, które odbędą się 27.10.2016r. w Świętochłowicach.
Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesów (Pani Dorocie Surman również) i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
08.10.2016r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się, po raz pierwszy, Turniej Małego Szachisty – turniej dla uczniów kl. I – III i dzieci w wieku przedszkolnym. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 32 małych szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
• kl. 2 a – Wojciech Bogus, Paweł Bryłka, Tomasz Chwała, Weronika Gabryś, Magdalena Gawenda, Kamil Igliński, Kamil Jaros, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Milena Łabiak, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Mateusz Nokielski, Grzegorz Pisula, Paweł Puzik
• kl. 3 f – Jakub Lisiak, Szymon Mościński, Dorian Olejniczak
• kl. 0 – Kacper Krzyzosiak

Turniej pełen wrażeń! Często graliśmy przeciwko sobie; było więc o czym dyskutować w przerwie między rundami (kto wygrał; kto przegrał; kto kogo pokonał). Najważniejsza jednak była dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu wolnego. Dyplomy i nagrody były przygotowane dla każdego uczestnika turnieju. W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął uczeń naszej szkoły – Dorian Olejniczak – kl. 3 f. Wśród uczniów kl. 2 a – najlepszy był Grzegorz Pisula, który zajął IV miejsce. Gratulujemy naszym szachistom sukcesów i życzymy dalszych.

W szachy gramy…i to jak!
15.06.2016r. – Święto Szachów w naszej szkole – III Turniej o Puchar Dyrektora SP 17 został rozegrany wśród 45 szachistów. Do turnieju zgłosili się uczniowie z klas I – VI:
– kl. I a – Anna Sowa, Lena Bobrowska, Weronika Marczyńska, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Zuzanna Lisiak, Natalia Lemantowicz, Weronika Gabryś, Magdalena Gawenda, Weronika Marczyńska, Kajetan Stromczyński, Paweł Bryłka, Mateusz Nokielski, Mateusz Kłosek, Wojciech Bogus, Igor Herdzin, Grzegorz Pisula, Kamil Igliński
– kl. II f – Maja Dziuk, Szymon Mościński, Mateusz Litkowski, Dorian Olejniczak, Mateusz Zmuda, Maciej Kisil, Jakub Lisiak, Jakub Musik, Kacper Cierpioł, Kosma Grzesik
– kl. IV c – Karolina Liwowska, Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Nikola Kreczmer, Nikola Gembara, Emilia Gościńska, Karolina Brzycka, Oskar Skibicki, Daniel Włodarczyk, Jakub Jaworski, Damian Moroń, Dawid Spitol, Jakub Kiszka, Radosław Rozwałka
– kl. II g – Dominik Skiba
– kl. VI a – Dominik Władacz
– kl. VI b – Emilia Liwowska
Wyniki turnieju:
1. miejsce – Oskar Skibicki kl. IV c
2. miejsce – Radosław Rozwałka kl. IV c
3. miejsce – Dorian Olejniczak kl. II f
4. miejsce – Daniel Włodarczyk kl. IV c
5. miejsce – Dominika Szydłowska kl. IV c
6. miejsce – Natalia Isztok kl. IV c

Najlepszy wynik wśród najmłodszych uzyskali reprezentanci kl. I a – Ania Sowa i Mateusz Kłosek
Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
05.06.2016r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym, w miejscu zwanym Małą Polaną, odbył się IV Chorzowski Turniej Szachów Średniowiecznych – etap II. Współorganizatorem tego turnieju był Młodzieżowy Dom Kultury i Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Turniej niezwykły, bo rozgrywki toczyły się „pod chmurką” – i w słońcu, i w deszczu. Pogoda, jak pozycje naszych figur na szachownicach, urozmaicona. Emocji więc nie brakowało! Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
– kl. I a – Anna Sowa, Grzegorz Pisula
– kl. II f – Szymon Mościński, Mateusz Litkowski, Dorian Olejniczak
– kl. IV c – Karolina Liwowska
Rozgrywki szachowe przebiegały w dwóch grupach wiekowych: w grupie młodszej i w grupie starszej. W grupie młodszej uczeń kl. II f – Dorian Olejniczak zajął III miejsce. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
21.05.2016r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się IV Chorzowski Turniej Szachów Średniowiecznych – etap I. Współorganizatorem tego turnieju było Chorzowskie Bractwo Rycerskie Bożogrobców. Ach! Co to był za turniej! Pod każdym względem wyjątkowy! Zanim stoczyliśmy własne boje na szachownicy, oglądaliśmy stroje i prawdziwe zmagania Rycerzy Bractwa Bożogrobców. Walka na miecze była pełna emocji. Nasze zmagania na szachownicach też, szczególnie wtedy, gdy walczyliśmy przeciwko sobie. A zdarzało się to bardzo często, ponieważ nasza szkoła miała 28 – osobową drużynę. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
– kl. I a w składzie: Lena Bobrowska, Wojciech Bogus, Tomasz Chwała, Weronika Gabryś, Magdalena Gawenda, Kamil Jaros, Mateusz Kłosek, Natalia Lemantowicz, Zuzanna Lisiak, Magdalena Moj, Oliwia Morawiec, Grzegorz Pisula, Anna Sowa, Kajetan Stromczyński;
– kl. II f w składzie: Szymon Mościński, Jakub Lisiak, Mateusz Litkowski, Dorian Olejniczak, Mateusz Zmuda
– kl. III d w składzie: Paweł Cetnarski
– kl. IV c w składzie: Natalia Isztok, Jakub Kiszka, Karolina Liwowska, Radosław Rozwałka, Oskar Skibicki, Dominika Szydłowska, Estera Wesenfeld
– kl. VI b w składzie: Emilia Liwowska
Podczas trwania I etapu turnieju rycerskiego, szachiści – rycerze i księżniczki, mieli stworzyć swój herb. W tej konkurencji byliśmy nie do pokonania. W grupie młodszej I miejsce zajęła Zuzanna Lisiak – kl. I a; II miejsce – Kajetan Stromczyński – kl. I a; III miejsce – Oliwia Morawiec – kl. I a; IV miejsce – Mateusz Zmuda – kl. II f; w grupie starszej I miejsce zajęła Dominika Szydłowska – kl. IV c, III miejsce – Jakub Kiszka – kl. IV c.
Do II etapu turnieju, który odbędzie się na Małej Polanie w Skansenie, kwalifikację wywalczyli: Anna Sowa – kl. I a, Grzegorz Pisula – kl. I a, Szymon Mościński – kl. II f, Dorian Olejniczak – kl. II f, Mateusz Litkowski – kl. II f i Karolina Liwowska – kl. IV c. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
26.04.2016r. po raz pierwszy, odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy szkół noszących imię Jana Pawła II Archidiecezji Katowickiej. Turniej miał charakter zamknięty. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śl. Do międzyszkolnych rozgrywek szachowych zgłosiło się 5 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Tobiasz Nawojski (kl. III c), Dorian Olejniczak (kl. II f), Dominika Szydłowska (kl. IV c), Laura Surmiak (kl. II f). Wspólnymi siłami, walcząc dzielnie o każdy punkt, nasza drużyna zajęła III miejsce. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
05.04.2016r. w Starochorzowskim Domu Kultury odbył się Turniej Szachowy z cyklu „Puchar Amatora”. Do rozgrywek szachowych w kategorii dziewcząt zgłosiło się 19 zawodniczek. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. IV c: Dominika Szydłowska, Karolina Liwowska i Natalia Isztok. Dziewczyny po raz kolejny nie zawiodły! Karolina Liwowska zajęła II miejsce, Dominika Szydłowska zdobyła IV miejsce, a Natalka Isztok zajęła VII miejsce. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistkom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
02./03.04.2016r. w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora MDK „Koszutka”. Był to turniej o kategorię szachową. W takim turnieju uczniowie kl. IV c brali udział po raz pierwszy. Przez dwa dni, w sobotnio – niedzielny weekend, w rozgrywkach szachowych brali udział: Karolina Brzycka, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Dominika Szydłowska, Bartłomiej Bieniek. Radosław Rozwałka, Oskar Skibicki. V kategorię szachową udało się zdobyć Bartkowi oraz Oskarowi. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.

W szachy gramy…i to jak!
29.03.2016r. w Gmachu Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla działaczy środowiska szachowego w Polsce. Jedną z kategorii był tytuł „Nauczyciel Roku – HETMAN 2016”. Kapituła przyznaje tylko jedną nagrodę, ale w tym roku ufundowała dodatkowe wyróżnienia dla 12 nauczycieli z całej Polski. List Gratulacyjny oraz odznaczenie „Przyjaciel Szachów” otrzymali nauczyciele gry w szachy w szkołach, które przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu „Edukacja przez szachy w szkole”. Wśród wyróżnionych nauczycieli jest również nauczyciel naszej szkoły – P. Dorota Surman (na zdjęciu wraz z P. Anną Harazińską – specjalistą ds. projektu „Edukacja przez szachy w szkole”). Gratulujemy!

W szachy gramy…i to jak!
16.03.2016r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Skałka” w Świętochłowicach odbyły się Rejonowe (Chorzów – Świętochłowice – Siemianowice Śl.) Zawody Szachowe. Do rejonowych rozgrywek w kategorii dziewcząt zgłosiło się 18 zawodniczek. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. IV c: Dominika Szydłowska i Karolina Liwowska. Tegoroczne rozgrywki szachowe były dla nas pełne emocji. Dominika i Karolina dzielnie walczyły o każdy punkt. W tej walce wspierały się nawzajem, ciesząc się z każdego sukcesu i pocieszając się po przegranej. Po szóstej rundzie Dominika i Karolina walczyły o utrzymanie II miejsca. Dziewczyny nie zawiodły! Obie pokonały swoje przeciwniczki. Nasza szkoła, w klasyfikacji generalnej, zajęła II miejsce. Gratulujemy naszym wspaniałym szachistkom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
11.03.2016r. w Zespole Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie, podczas VI Wieczornego Spotkania z Matematyką w ramach VIII Chorzowskiego Festiwalu Nauki, odbył się Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora ZSS nr 2. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 48 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch grupach wiekowych:
• do lat 10 (II f – Dorian Olejniczak)
• do lat 12 (IV c: Karolina Brzycka, Dominika Szydłowska, Kamil Bąk, Oskar Skibicki)

W kategorii do lat 10 – Dorian Olejniczak zajął II miejsce, a Karolina Brzycka zdobyła nagrodę dla najlepszej dziewczynki – szachistki. Gratulujemy naszym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
05.03.2016r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się Wiosenny Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 18 szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch grupach wiekowych
• do lat 10 (II f – Dorian Olejniczak, Szymon Mościński; III d – Paweł Cetnarski)
• do lat 12 (IV c: Karolina Brzycka, Dawid Spitol, Oskar Skibicki, Radosław Rozwałka)

Zwycięzcą turnieju został uczeń naszej szkoły – Dorian Olejniczak, który rozegrał 7 rund i zdobył 6 punktów. Dorian był również najlepszy w kategorii do lat 10. Wśród uczniów kl. IV c najlepszy wynik uzyskał Oskar Skibicki, zajmując w klasyfikacji generalnej III miejsce. Gratulujemy naszym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
08.02.2016 w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbyły się, w grupie dziewcząt i chłopców, Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 18 dziewcząt i 45 chłopców. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: 8 dziewcząt (IV c – Karolina Liwowska, Karolina Brzycka, Milena Leśniewska, Dominika Szydłowska, Wiktoria Kacica, Natalia Isztok, Emilia Gościńska; VI b – Emilia Liwowska) oraz 10 chłopców (II f – Dorian Olejniczak, Mateusz Litkowski; III c – Tobiasz Nawojski; IV c – Oskar Skibicki, Kamil Bąk, Damian Moroń, Radosław Rozwałka, Bartłomiej Bieniek, Roland Magna, Jakub Jaworski)..
Tegoroczna edycja rozgrywek była dla nas wyjątkowa. W klasyfikacji drużynowej dziewcząt zajęliśmy III miejsce. Dzięki punktom zdobytym przez Karolinę Liwowską i Dominikę Szydłowską otrzymaliśmy awans do dalszych rozgrywek na szczeblu rejonowym. Karolina Liwowska wywalczyła też dla siebie sukces indywidualny, zdobywając III miejsce. W kategorii chłopców najlepszy wynik osiągnął Dorian Olejniczak, który zajął II miejsce w kategorii chłopców kl. I – III. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.

W szachy gramy…i to jak!
27.01.2016 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się kolejna edycja Szachowej Ligi Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 21 drużyn: 7 drużyn ze szkół podstawowych; 7 drużyn ze szkół gimnazjalnych; 7 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
• Tobiasz Nawojski kl. III c
• Dorian Olejniczak kl. II f
• Oskar Skibicki kl. IV c

Tegoroczny system rozgrywek był inny jak zawsze (do tej pory poszczególne drużyny grały w swoich szkolnych grupach). Teraz wszystkie zgłoszone drużyny grały w jednej grupie (klasyfikacja końcowa była odrębna w każdej grupie poszczególnych drużyn). Nasza drużyna grała więc nie tylko z drużyną ze szkoły podstawowej, ale również z drużyną ze szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. To było ciekawe szachowe doświadczenie. Tym bardziej, że kończyło się często naszym zwycięstwem. Różnice punktowe pomiędzy drużynami były niewielkie. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany. Tym bardziej więc cieszy nas zdobycie II miejsca wśród szkół podstawowych; a w klasyfikacji generalnej wszystkich 21 drużyn nasza szkoła zajęła V miejsce. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów.

W szachy gramy…i to jak!
20 grudnia2015r. w Klubie „Sezam” przy ul. Chorzowskiej 57 w Bytomiu odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do turnieju zgłosiło się 51 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali przedstawicieli następujących klas:
• klasa II f: Dorian Olejniczak
• klasa IV c: Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Oskar Skibicki, Bartłomiej Bieniek, Jakub Jaworski, Radosław Rozwałka, Kamil Bąk, Karolina Liwowska

W kategorii do lat 11 (31 zawodników) najlepszy wynik uzyskał Oskar Skibicki (14 miejsce) i Bartłomiej Bieniek (15 miejsce).W kategorii do lat 8 (21 zawodników) 11 miejsce zajął Dorian Olejniczak. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju, którzy niedzielę postanowili spędzić z szachami w tle.

W szachy gramy…i to jak!
14 listopada 2015r. w Klubie „Pokolenie” przy ul. Młodzieżowej 29 w Chorzowie odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do turnieju zgłosiło się 68 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali przedstawicieli następujących klas:
• klasaII f: Dorian Olejniczak
• klasa IV c: Alicja Eckert, Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Oskar Skibicki, Bartłomiej Bieniek, Jakub Jaworski, Jakub Kiszka, Radosław Rozwałka, Karolina Brzycka, Filip Tereszyński

Najlepszy wynik z naszej ekipy uzyskał Dorian Olejniczak z kl. II f, który w grupie do lat 8 zajął II miejsce. Z klasy IV c najlepszy był Radosław Rozwałka. Gratulujemy Dorianowi i wszystkim uczestnikom turnieju, którzy sobotę postanowili spędzić z szachami w tle.

W szachy gramy…i to jak!
W dniu 10.10.2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się dla dzieci i młodzieży szkolnej Jesienny Turniej Szachowy. Naszą szkołę reprezentowali:
• Dorian Olejniczak kl. II f
• Mateusz Litkowski kl. II f
• Karolina Liwowska kl. IV c
• Jakub Jaworski kl. IV c
• Emilia Liwowska kl. VI b

W tym turnieju nasi nie zawiedli!
W kategorii do lat 8 – I miejsce zajął Dorian Olejniczak; do lat 10 – II miejsce zajęła Karolina Liwowska. Gratulujemy naszym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

„Edukacja przez Szachy w Szkole”

Projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” jest adresowany do szkół podstawowych i skierowany do dzieci w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Przy realizacji tego projektu PZSzach współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
O wprowadzeniu szachów do szkół jako efektywnej formy wspomagania nauczania mówiło się od dawna, a możliwość realizacji tego projektu w skali ogólnopolskiej pojawiła się w 2012 roku, kiedy to Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywający wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.
Korzyści z udziału w projekcie dla dzieci:
– rozwinięcie zmysłu twórczego, intuicji oraz pamięci;
– nabycie umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji;
– wyrobienie koncentracji, cierpliwości i wytrwałości;
– ukształtowanie motywacji i determinacji do realizacji celu

Celem nadrzędnym udziału dzieci w projekcie jest poprawa wyników nauczania wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych oraz rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny. Poza wariantem edukacyjnym uczestnictwo dzieci w projekcie daje im szansę udziału w turniejach szachowych, a także stwarza szansę przeżycia niesamowitej przygody. Szachy mogą stać się pasją na całe życie (źródło: PZSzach)
W roku szkolnym 2014/2015, dzięki staraniom P. Doroty Surman, do w/w projektuprzystąpiła nasza szkoła (jako pierwsza w Chorzowie).Zagadnienia szachowe, w ramach tego projektu, realizowali,z powodzeniem, uczniowie kl. I f. Oto ich zdanie na temat szachów w szkole:

„Szachy są dla mnie frajdą, analizą, trochę trudnością. A przede wszystkim grą. Wierzę, że mi się uda wygrać w szachy”
Martyna Szaton

„Szachy są dla mnie dobrą grą, analizą, myśleniem, frajdą. Bardzo je lubię, są dla mnie łatwością. Lubię w nie grać i wygrywać. Szachy są najlepsze”
Mateusz Litkowski

„Szachy są dla mnie super i trudne”
Dominik Ciski

„Szachy są dla mnie najlepsze, są analizą”
Maja Dziuk

„Szachy są dla mnie analizą, grą do myślenia. Lubię też grać i rozwiązywać zadania”
Karolina Kolebska

„Szachy są dla mnie fajną grą. Lubię grać w szachy. Lubię dzięki nim spędzać czas”
Kamil Kos

„Szachy są dla mnie dobrą grą”
Marta Długosz

„Szachy są dla mnie analizą i zabawą”
Dorian Olejniczak

„Szachy są dla mnie super frajdą i analizą. Szachy są najlepsze na świecie. Lubię grać w szachy”
Kuba Lisiak

„Szachy są dla mnie analizą. Szachy są dla mnie trudne”
Robert Grabowski

„Szachy są dla mnie analizą”
Mateusz Zmuda

„Szachy są dla mnie analizą, miłością, frajdą. Lubię grać w szachy”
Julka Konieczny

„Szachy są dla mnie fajną zabawą i nauką. Szachy są dla mnie analizą i frajdą”
Kosma Grzesik

„Szachy są dla mnie analizą i zabawą. Lubię grać w szachy. Czasami są trudne, ale daję sobie radę. Gdy gram w szachy, to lubię ruszać się wieżą, bo lubię zbijać różne figury”
Daria Śliwa

„Szachy są dla mnie myśleniem”
Kacper Cierpioł

„Szachy są dla mnie analizą, frajdą. Lubię grać w szachy”
Laura Surmiak

„Szachy dla mnie są pomyślnością, fajną grą i dużą naprawdę frajdą”
Weronika Łubkowska

„Szachy są dla mnie zabawą”
Maciek Kisil

„Szachy są dla mnie analizą, myśleniem, frajdą i lubię w nie grać”
Natalia Podymska

„Szachy są dla mnie fajną grą”
Kuba Musik

„Szachy są dla mnie analizą”
Szymon Mościński

W roku szkolnym 2015/2016 do II edycji projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” przystępują uczniowie klasy I a.

Galeria ulubionych figur szachowych uczniów klasy 1f

Zajęcia szachowe uczniów klasy 1f

W szachy gramy…i to jak!
1 czerwca 2015r. w ramach Szkolnego Dnia Sportu, odbył się Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły SP 17. Do turnieju zgłosiło się 37 uczniów kl. I – VI. Do rozgrywek szachowych najbardziej liczną reprezentację wystawiła kl. III c (24 uczniów); kl. I f (5 uczniów); kl. VI c (3 uczniów); kl. IV d (2 uczniów); kl. II c (1 uczeń); kl. II d (1 uczeń). Turniej był indywidualny. Każdy z zawodników zdobywał punkty dla siebie.
Wyniki turnieju:
• I miejsce – Karolina Liwowska – kl. III c
• II miejsce – Tobiasz Nawojski – kl. II c
• III miejsce – Dorian Olejniczak – kl. I f

Tytuł najlepszej juniorki zdobyła:
• Dominika Szydłowska – kl. III c
• Milena Leśniewska – kl. III c
Tytuł najlepszego juniora zdobył:
• Szymon Mościński – kl. I f
• Mateusz Litkowski – kl. I f

W szachy gramy…i to jak!
31 maja 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się już III Chorzowski Rycerski Turniej Szachów Średniowiecznych. Do turnieju zgłosiło się 41 zawodników – rycerzy i dam dworu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch grupach wiekowych:
• Grupa młodsza:Dorian Olejniczak – kl. I f, Paweł Cetnarski kl. II d
• Grupa starsza: Alicja Eckert, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Bartłomiej Bieniek, Dawid Spitol, Dominika Szydłowska, Karolina Brzycka, Estera Wesenfeld, Jakub Jaworski, Kamil Bąk, Jakub Kiszka, Filip Tereszyński, Radosław Rozwałka – kl. III c oraz Emilia Liwowska kl. V b

Turniej dla nas niezwykły, bo w trakcie trwania I etapu rozgrywek szachowych, rycerze i damy dworu tworzyli swój herb, który był oddzielnie oceniany i nagradzany. Reprezentanci naszej szkoły nie zawiedli w obu konkurencjach: w części plastycznej wyróżnieni zostali – Natalia Isztok(Księżniczka Anastazja), Dominika Szydłowska(Jadwiga), Karolina Liwowska(Hermenegilda), Filip Tereszyński (Rycerz Przygody)– kl. III c oraz Emilia Liwowska(Ardalia) – kl. V b; w części szachowej – awans do II etapu, który będzie odbywał się w Górnośląskim Parku Etnograficznym podczas obchodów Święta Miasta, otrzymali: Dorian Olejniczak – kl. I f, Jakub Jaworski, Bartłomiej Bieniek, Tomasz Kizior – kl. III c oraz Emilia Liwowska – kl. V b.Gratulujemy sukcesów wszystkim uczestnikom turnieju (rycerzom i damom dworu!), którzy zdecydowali się spędzić (po raz kolejny!) wolny czas inaczej, realizując swoje szachowe i plastyczne pasje.

W szachy gramy…i to jak!
29 marca 2015r. w Klubie „Sezam” przy ul. Chorzowskiej 57 b w Bytomiu odbył się już II Turniej Szachowy o Puchar Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do turnieju zgłosiło się tym razem 58 zawodników. Do Bytomia przybyli szachiści m.in. z Gliwic, Katowic, Czeladzi i Bytomia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch grupach wiekowych:
• do lat 8: Dorian Olejniczak – kl. I f
• do lat 10: Alicja Eckert, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Bartłomiej Bieniek, Dawid Spitol, Emilia Gościńska, Dominika Szydłowska, Jakub Jaworski, Kamil Bąk, Rozwałka Radosław – kl. III c

Turniej dla nas wyjątkowy. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany…Nawet próbowaliśmy swoich sił w popularnej grze zręcznościowej – w piłkarzyki…Poznaliśmy nowych kolegów z Bytomia, którzy podobnie jak my, uczą się szachów w szkole. Najlepszy wynik z klasy III c uzyskał tym razem Dawid Spitol. Nasz najmłodszy – Dorian, zajął w swojej grupie wiekowej 8 miejsce. Gratulujemy Dawidowi, Dorianowi oraz wszystkim uczestnikom turnieju, którzy zdecydowali się spędzić (po raz kolejny!) wolny czas inaczej, realizując swoje szachowe pasje.

W szachy gramy…i to jak!
W dniu 20.03.2015r. w ramach VII Chorzowskiego Festiwalu Nauki w Zespole Szkół Sportowych nr 2 w Chorzowie podczas „V Wieczornego Spotkania z Matematyką” odbył się III Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się łącznie 39 szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech grupach wiekowych:
• do lat 8 – Dorian Olejniczak kl. I f;
• do lat 10 – uczniowie kl. III c: Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Dawid Spitol. Filip Tereszyński, Oskar Skibicki, Bartłomiej Bieniek, Jakub Jaworski, Radosław Rozwałka
• do lat 12 – Emilia Liwowska kl. V b

Dorian Olejniczak – w kategorii do lat 8 zajął III miejsce; najlepszy wynik z kl. III c uzyskał Bartłomiej Bieniek.
Gratulujemy Dorianowi i Bartkowi osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
W dniach 07.03. i 14.03.2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej z cyklu Grand Prix Wiosna’ 2015. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się łącznie 55 szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech grupach wiekowych
• do lat 8 (Dorian Olejniczak kl. If, Oliwier Grȕner kl. II d, Dominik Jaworski kl. II d)
• do lat 10 (uczniowie kl. III c: Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Dawid Spitol. Filip Tereszyński, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Bartłomiej Bieniek, Jakub Jaworski, Radosław Rozwałka)
• do lat 12 (Emilia Liwowska kl. Vb)

W tym turnieju byliśmy znów nie do pokonania!
W kategorii:
do lat 8 – I miejsce zajął Dorian Olejniczak;
do lat 10 – I miejsce zajął Oliwier Grȕner, III miejsce zajęła Karolina Liwowska, a w kategorii
do lat 12 – I miejsce zajęła Emilia Liwowska.
Gratulujemy naszym szachistom (i Pani Dorocie Surman) osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
23.01.2015r. w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie odbyły się Mistrzostwa Chorzowa Szkół Podstawowych w Szachach 2015. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosili się uczniowie z 15 szkół podstawowych (SP 1, SP 5, SP 12, SP 13, SP 14, SP 15, SP 17, SP 21, SP 22, SP 24, SP 25, SP 29, SP 32, SP 34, SP 37). W grupie chłopców było aż 63 zawodników. W grupie dziewcząt – 30 zawodniczek.
Naszą szkołę reprezentowała najbardziej liczna grupa – 19 uczniów. Grupa dziewcząt: Emilia Liwowska – kl. V b; Karolina Liwowska, Natalia Isztok, Eckert Alicja, Wiktoria Kacica, Dominika Szydłowska, Karolina Brzycka – kl. III c. Grupa chłopców: Dorian Olejniczak – kl. I f; Tobiasz Nawojski – kl. II c; Seweryn Werner – kl. VI a; Bartłomiej Bieniek; Damian Moroń, Oskar Skibicki, Daniel Włodarczyk, Jakub Kiszka, Tomasz Kizior, Filip Treszyński, Dawid Spitol, Jakub Jaworski – kl. III c.
W klasyfikacji dziewcząt w kategorii kl. O – III Karolina Liwowska zajęła III miejsce, a Tobiasz Nawojski zdobył II miejsce w kategorii chłopców kl. 0 – III. Sukces więc podwójny. Gratulujemy naszym młodym szachistom sukcesu (Pani Dorocie Surman również) i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
21.01.2015 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się kolejna edycja Szachowej Ligi Szkół Chorzowa o Puchar Prezydenta Miasta. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiły się drużyny z 6 szkół podstawowych (SP 13, SP 17, SP 21, SP 22, SP 24, Społeczna Szkoła Podstawowa). Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
• Seweryn Werner kl. VI a
• Tobiasz Nawojski kl. II c
• Dorian Olejniczak kl. I f

Poziom rozgrywek szachowych tegorocznej edycji był bardzo wysoki. Dorian i Tobiasz zdobyli dla szkoły po 4 punkty, a Seweryn – 3. Różnice punktowe pomiędzy drużynami były niewielkie. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany. Tym bardziej więc cieszy nas zdobycie III miejsca. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy dalszych sukcesów, szczególnie tym najmłodszym.

W szachy gramy…i to jak!
17 stycznia 2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbyła się już XIV edycja Memoriału Szachowego im. Stanisława Szymańskiego. Tegoroczna edycja była wyjątkowa pod każdym względem. Do turnieju grupy B (dzieci do lat 10) zgłosiło się aż 59 dzieci, w tym 8 dzieci ze Słowacji. Turniej miał więc zasięg międzynarodowy. Pierwszy raz graliśmy w takim turnieju. Ach! Cóż to były za emocje…W polsko – słowackim wydaniu atak na Króla! Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Dorian Olejniczak – kl. I f; Alicja Eckert, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Oskar Skibicki, Bartłomiej Bieniek, Dawid Spitol, Radosław Rozwałka, Jakub Jaworski, Dominika Szydłowska – kl. III c
Najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskał nasz najmłodszy zawodnik– Dorian, który w swojej grupie wiekowej – do lat 8, zajął 5 miejsce. Z kl. III c najlepszy był Bartłomiej Bieniek. Gratulujemy Dorianowi, Bartkowi oraz wszystkim uczestnikom turnieju, którzy chcieli porównać swoje umiejętności nie tylko z szachistami z Polski.Click here to add your own text

W szachy gramy…i to jak!
14 grudnia 2014r. w Klubie „Sezam” przy ul. Chorzowskiej 57 b w Bytomiu odbył się I Turniej Szachowy o Puchar Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do turnieju zgłosiło się 50 zawodników. Do Bytomia przybyli szachiści m.in. z Krakowa, Gliwic, Dąbrowy Górniczej, Rybnika oraz Katowic. Turniej był więc ogólnopolski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch grupach wiekowych:
• do lat 8: Dorian Olejniczak – kl. I f
• do lat 10: Alicja Eckert, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Filip Tereszyński, Bartłomiej Bieniek, Dawid Spitol, Emilia Gościńska – kl. III c

Turniej dla nas wyjątkowy. Po raz pierwszy graliśmy z szachistami z innych miast. Emocji wiele! Wygrana, przegrana, remis…O tym tylko dyskutowano pomiędzy kolejnymi rundami. Najlepszy wynik z klasy III c uzyskała Alicja Eckert. Nasz najmłodszy – Dorian, zajął w swojej grupie wiekowej 9 miejsce. Gratulujemy Alicji, Dorianowi oraz wszystkim uczestnikom turnieju, którzy zdecydowali się spędzić wolny czas inaczej, realizując swoje szachowe pasje.

W szachy gramy…i to jak! 8 listopada 2014r. w Klubie „Pokolenie” przy ul. Młodzieżowej 29 w Chorzowie odbył się II Turniej Szachowy o Puchar Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do turnieju zgłosiło się 73 zawodników. Naszą szkołę reprezentowali przedstawicieli następujących klas: • klasa I f: Dorian Olejniczak • klasa III c: Alicja Eckert, Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Karolina Liwowska, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Bartłomiej Bieniek, Damian Moroń, Jakub Jaworski, Jakub Kiszka, Estera Wesenfeld, Wiktoria Kacica, Emilia Gościńska • klasa V b: Emilia Liwowska Ten turniej był dla nas wyjątkowy. Po raz pierwszy mogliśmy zagrać w szachy nie tylko z rówieśnikami, ale również z osobami dużo, dużo starszymi od nas. Emocji było wiele. Nikomu jednak z nas nie udało się pokonać osoby dorosłej. Może następnym razem…? Najlepszy wynik z naszej ekipy uzyskał Dorian Olejniczak z kl. I f, który zajął IV miejsce w grupie do lat 8. Z klasy III c najlepszy był Oskar Skibicki. Gratulujemy Dorianowi i wszystkim uczestnikom turnieju, którzy odważyli się zagrać z osobami dorosłymi.

W szachy gramy…i to jak! W dniach 27.09. i 11.10.2014r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej z cyklu Grand Prix Jesień’ 2014. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się łącznie 66 szachistów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech grupach wiekowych • do lat 8 (Dorian Olejniczak kl. If, Oliwier Grȕner kl. II d) • do lat 10 (uczniowie kl. III c: Alicja Eckert, Dominika Szydłowska, Natalia Isztok, Karolina Brzycka, Martyna Witek, Karolina Liwowska, Dawid Spitol. Filip Tereszyński, Oskar Skibicki, Tomasz Kizior, Bartłomiej Bieniek, Damian Moroń, Jakub Jaworski) • do lat 13 (Emilia Liwowska kl. V b) W tym turnieju byliśmy nie do pokonania! W kategorii do lat 8 – I miejsce zajął Dorian Olejniczak; do lat 10 – III miejsce zajął Dawid Spitol, a w kategorii do lat 13 – I miejsce zajęła Emilia Liwowska. Gratulujemy naszym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

1. Nazwa innowacji: „Odkryj w dziecku Kasparowa. Edukacja małego dziecka poprzez szachy” – innowacja pedagogiczna w edukacji wczesnoszkolnej obejmująca edukację polonistyczną, matematyczną, społeczną i fizyczną
2. Termin realizacji: 03.03.2014 – 15.06.2015
3. Rodzaj innowacji: innowacja dydaktyczno – wychowawcza
4. Podmiot innowacji: I etap edukacyjny (kl. II c)
5. Autor innowacji: Dorota Surman

W ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej (wzbogacenie zajęć edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej i fizycznej o elementy gry w szachy) uczniowie klasy II c bawią się szachami. Co tak naprawdę o tym myślą? Czym dla nich są szachy? Poniżej prezentujemy ich wypowiedzi. Zapraszamy do lektury i galerii zdjęć.

Szachy dla mnie są dobrą zabawą. Lubię w nie grać i nie mogę doczekać się szachów w szkole. Gdy pierwszy raz grałem w szachy, to czułem stres. Teraz mogę w nie grać codziennie.
Oskar Skibicki
Szachy dla mnie są radością, przyjemnością, myśleniem, zabawą i skupieniem.
Daniel Włodarczyk
Szachy dla mnie są najlepszą grą, moim ulubionym zajęciem. To królewska gra, edukacyjna i myśląca.
Kamil Bąk
Szachy dla mnie są przyjemnością, zabawą i spokojem. Szachy to spędzanie czasu z kolegami. Nie mogę doczekać się chwili, kiedy będę grać.
Filip Tereszyński
Szachy dla mnie są zabawą , nauką myślenia, rozkoszą, przyjacielską grą. Są dla mnie wszystkim.
Bartłomiej Bieniek
Szachy dla mnie są przyjemnością. Lubię grać w szachy z kolegami i koleżankami. Lubię ćwiczyć się w szachach.
Andrzej Matlachowski
Szachy są dla mnie fajną zabawą. Bardzo, ale to bardzo lubię grać w szachy. Gdy pierwszy raz grałem w szachy, to bardzo trzęsły się mi ręce. Myślałem, że przegram. A jednak wygrałem. Nie mogę doczekać się następnych zajęć.
Paweł Pianka
Szachy dla mnie są skupieniem, przyjemnością i zabawą.
Wiktoria Kacica
Szachy dla mnie są fajną grą. Grą, w którą lubię grać.
Milena Leśniewska
Szachy dla mnie są mądrą i uczciwą zabawą. Są fajniejsze od komputera.
AAlicja Eckert
Szachy dla mnie są zabawą i przyjemnością. Bardzo lubię szachy. Nie umiem doczekać się szachów. Cieszę się, że mamy taką rzecz w klasie.
Damian Moroń
Szachy dla mnie są zabawą, radością, myśleniem i skupieniem. To najbardziej lubię z wszystkich zajęć.
Karolina Liwowska
Szachy dla mnie są przyjemnością. To jest dobra zabawa. Można czegoś się nauczyć. To jest moja ulubiona gra. Szachy wymagają u mnie myślenia. W tej grze nie chodzi tylko o wygraną lecz o dobrą zabawę.
Natalia Isztok
Szachy dla mnie są przyjemnością. Mogę się wiele nauczyć. Lubię rozwiązywać zadania szachowe. Lubię szachy!
Estera Wesenfeld
Szachy dla mnie są radością. Nie umiem doczekać się szachów. Szachy są fajne.
Roland Magna
Szachy dla mnie są frajdą, radością, rozwijaniem umysłu, rozrywką, pasją i odkrywaniem.
Daria Pietrek
Szachy dla mnie są przyjemną zabawą, pełną wrażeń.
Karolina Brzycka
Szachy dla mnie są przyjemnością. Dobrą grą z uczestnikiem. Nie umiem doczekać się gry w szachy. Szachy wymagają dużego myślenia. Bardzo lubię grać w szachy.
Dominika Szydłowska
Szachy dla mnie są przyjemne, fajne. To najlepsza gra. Lubię wygrywać, choć często przegrywam.
Martyna Witek
Szachy dla mnie są przyjemnością i dobrą zabawą. Bardzo od tego myślę. Nie mogę doczekać się, kiedy będą szachy.
Nikola Kreczmer
Szachy dla mnie są fajną grą. Gram w szachy z przyjemnością. W szachy gram z mamą, tatą i dziadkiem. Kiedy odwiedzam dziadka, to gramy w szachy. Kiedyś zapytałem dziadka, dlaczego dobrze gra w szachy. Dziadek powiedział, że grał w wielu turniejach szachowych.
Jakub Kiszka
Szachy dla mnie są przyjemnością i najlepszym zajęciem. To technika myślenia i analizowania. Szachy są fajne.
Jakub Weissbek
Lubię grać w szachy. Szachy dla mnie są przyjemnością.
Dawid Spitol

Click here to add your own text

W szachy gramy…i to jak!
W dniach 08.03. i 15.03.2014r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Chorzowie odbył się Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej z cyklu Grand Prix Wiosna’ 2014. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 21 szachistów. Naszą szkołę reprezentował:
• Wiktor Witkowski kl. VI d
• Tobiasz Nawojski kl. I c

„Nasi” nie zawiedli i tym razem…W kategorii do lat 8 Tobiasz Nawojski zajął II miejsce, a Wiktor Witkowski w kategorii do lat 15 zajął III miejsce. Gratulujemy naszym szachistom osiągnięć i życzymy następnych.

W szachy gramy…i to jak!
W dniu 14.03.2014r. w Zespole Szkół Sportowych nr 2 im. Gerarda Cieślika w Chorzowie odbył się II Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży szkolnej o Puchar Dyrektora ZSS nr 2. Turniej odbył się podczas IV Wieczornego Spotkania z Matematyką w ramach VI Chorzowskiego Festiwalu Nauki. Do międzyszkolnych rozgrywek zgłosiło się 27 szachistów. Naszą szkołę reprezentował:
• Wiktor Witkowski kl. VI d
• Tobiasz Nawojski kl. I c

Wiktor, podobnie jak w zeszłym roku, zajął II miejsce. Obronił więc tytuł wicemistrza. Gratulujemy osiągnięć i życzymy następnych.